Yeni bir şirket mi kuruyorsunuz?

İyi Bir Kriz Yönetim Planı İçin Nereden Başlanmalı?
6 Şubat 2018
İtibar Yönetimi Nedir?
9 Şubat 2018

Yeni bir şirket mi kuruyorsunuz?

Şirket kurmak heyecan verici bir süreçtir. İşin sonunda uğraşlarınızın meyvesini verdiğini görmenin başka hiçbir şeye benzemeyen eşsiz bir tatmin duygusu yaşattığına şüphe yok. Bunun gerçekleşmesini sağlamak için tanıtım sürecine güçlü bir halkla ilişkiler kampanyası ekleyin.

Bir fikriniz var. İş planınız hazırlandı. Finansman devreye girmeye hazır. Artık şirket kurmaya hazırsınız. O zaman medya turu başlasın, değil mi?

Yanlış.

Günümüz dünyasında şirket kurmak, sadece bir basın duyurusu yapmak veya medya turu düzenlemek değildir. Her gün piyasaya çıkan çok fazla yeni şirket ve ürün var. Başarılı bir başlangıç için pazarda boy göstermeden önce dikkate almanız gereken karmaşık bir dizi değişken unsur mevcut. İyi tanımlanmış bir strateji, sadece yeni bir işe başlamanın değil aynı zamanda yeni girişiminizin sürekli büyümesi için güçlü bir altyapı oluşturmanın da anahtarıdır. Halkla ilişkiler size kiminle, nasıl ve ne zaman iletişim kurmanız gerektiğine yönelik ipuçları sunar.

Halkla ilişkiler, yeni bir şirketin gidişatını belirlemede bel kemiği olarak firmanızın kişiliğini şekillendirir ve şirketinizin başlangıç noktasından zirveye olan yolcuğunda en son ana kadar güvenirlik ve itibar kazanması adına gerekli ortamı hazırlar.

Halkla ilişkiler kampanyanıza dahil edilmesi gereken en önemli beş unsur:

Hedef kitleye aktarılacak mesaj ne?

Her şirketin kurulmadan önce geliştirilmiş sağlam mesajları olmalıdır. Mesajların şu sorulara açıklık getirmesi gerekir:

Şirketin kişiliğine yön verecek kilit faktörler nelerdir?

Piyasada nasıl tanınmak istersiniz? Ekibinize, ürününüze, sunmuş olduğunuz hizmete ve dijital ayak izinize katkıda bulunan temel taşlar nelerdir? Bu mesajlar, gelecekte kurulacak tüm sosyal etkileşimlerin temelini oluşturmaktadır ki bu bağlantılar da halkla ilişkiler faaliyetlerinin tamamı için bir sıçrama tahtası olarak görev görecektir.

Şirketin nihai hedefi nedir?

İletişimleriniz ve halkla ilişkiler planlamanız aşağıdaki konulara değinmelidir: Nereye gitmek istiyorsunuz? Birincil ve ikincil hedef kitleniz kim? Ekibinizin ve hedef kitlenizin anlayacağı ve benimseyeceği bir vizyon yaratmak, başarıya giden yolda atılması gereken adımları açıklığa kavuşturacaktır.

Hedef kitlenize ulaşmanın en iyi yolları nelerdir?

PR kampanyanız, hedeflerinizi destekleyen çeşitli iletişim araçlarını sürece entegre etmelidir. Günümüz dünyasında bu iletişim araçları içerik oluşturma, medya yerleştirme, sponsorlu içerik, sosyal medya – LinkedIn, Instagram, Facebook ve Snapchat bunlardan bazıları – markalaştırma, reklam faaliyetleri, konferanslara katılım, konuşma yapmak ve çok daha fazlasını içermektedir.

İş kurma bütçesi nedir?

Hiçbir şirket sınırsız bütçeye sahip değildir. Güçlü bir PR kampanyası yalnızca, yatırımlarınızda size olası en iyi getiriyi sağlayacak girişimlere akıllıca finansman sağlamak anlamına geliyor. Bununla birlikte, siz şirketinizi büyütme yolunda ilerken karşınıza beklenmedik fırsatlar ve zorluklar çıkacaktır. Bu beklenmedik sorunların – özellikle iş kurma aşamasında – masraflarını karşılamak için bir ihtiyat bütçesi düşünmelisiniz. Beklenmedik durumlara yönelik bir B planınızın olması halinde, yaşanabilecek herhangi bir aksaklığa açıklık getirebilir-aşabilir ve ortaya çıkan büyük ancak maliyetli fırsatlardan da yararlanabilirsiniz.

Yola erken koyulun

Stratejik bir halkla ilişkiler planı yola erken çıkmak anlamına gelir. Gazetecilere, blog yazarlarına ve toplum üzerinde etkisi bulunan önemli şahsiyetlere uygun içerik sunmak, yerinde ve zamanında, tutarlı ve sürekli olarak içerik üretmek anlamına gelir. Önceden olabildiğince fazla içerik hazırlamak, PR çalışmanızı kitlelerle buluşturmanızı kolaylaştıracak ve sürece ivme kazandıracaktır. İlk olarak hangi kilit yayıncılarla çalışmak istediğinizi kendinize sorarak tanıtım stratejinizin sağlam bir şekilde belirlendiğinden emin olun.

Kilit kitlelerle özel editoryal bir toplantı mı? Lansman öncesi ‘çok yakında’ sosyal medya tanıtımı uygun olur mu? Sosyal medya platformlarını önceden kurup, bu platformları uygun şirket bilgileri ve başlangıç içeriğiyle donattığınızdan emin olun. Fotoğraf toplayın, gönderiler oluşturun ve bir ön lansman sosyal medya paylaşım programı planlayın.

Comments are closed.