Online Araştırma (PR)

İnternet kullanımının giderek yaygınlık kazanması nedeniyle online araştırma veya online itibar yönetimi kavramları da ön plana çıkmaya başladı. İnternet kullanıcılarının marka veya kurumlarla ilgili yaşadıkları deneyimleri internet ortamında paylaşmaları online araştırma çalışmalarının ana yönünü ifade ediyor. Firma ve marka hakkındaki olumlu veya olumsuz yorumların, videoların veya tüm içeriklerin toplanarak raporlanması ve karşı hamle yapılarak online itibarın korunması stratejileri hesaplanıyor.

Forumlar, şikayet siteleri, bloglar ve sosyal medya gibi kanallar üzerinden marka veya şirketler için yapılan yorumlar oldukça önemlidir. Bu yorumlar markanın imaj ve prestijinin sarsılmasına neden olabilir. Ayrıca yapılan eleştirilerin haksız olması gibi durumlar da markanın haklarına saldırı olarak değerlendirilebilir. Bu tür durumların yaşanması halinde yapılması gerekenlerin planlanması da online itibar yönetiminin bir parçasıdır.

Online araştırmanın avantajları

Online araştırma ve PR, markaya yönelik tüm şikayetlerin veya iyi yorumların raporlanmasını sağlıyor. Bu firmanın gelecek stratejilerini şekillendirme açısından da önemli bir veri kaynağı anlamına geliyor. Marka hakkında internette dolaşan negatif eleştirilerin yerine olumlu yazı ve içeriklerin eklenmesiyle marka imaj ve prestijinin korunması mümkün oluyor. Yayınlanan yazı ve görsellerin takip edilerek, marka haklarını ihlal edici durumların söz konusu olması halinde ilgili kurumlara başvuru yapma süreci başlatılabiliyor.

Online araştırma, tam anlamıyla markanın değerlerinin korunması anlamına geliyor. Müşteri şikayetlerin raporlanması ise, müşteri memnuniyetini sağlamaya yönelik çalışmaların daha iyi veriler eşliğinde iyileştirilmesini sağlıyor. Online araştırma, internet dünyasının marka hakkında neler konuştuğunu, neler yazdığını ve paylaştığını gösteren önemli bir inceleme dosyasının oluşturulmasıdır. Bu dosyada negatiflik içeren bir durumun olması halinde ise, karşı hamle yapılarak mevcut itibarın korunması ve sürdürülmesine yönelik stratejilerin belirlenmesi mümkün oluyor.

Profesyonel ekip tarafından yapılması gereken online araştırma gerek mevcut eleştiriler gerekse gelebilecek eleştirilerin takip ve belirlenmesi açısından önemlidir. Marka hakkında paylaşılan bilgilerin hızlı bir şekilde tespit edilmesi geniş kitlelere ulaşmadan müdahale edilmesini sağlayabilir. Ancak sürecin uzaması halinde yapılan paylaşımların birçok kişiye ulaşması mümkündür. Dolayısıyla uzman kurumlarla çalışma online itibar takibi açısından gereklidir.