İyi Bir Kriz Yönetim Planı İçin Nereden Başlanmalı?

Dijital PR Nedir?
7 Mayıs 2014
Yeni bir şirket mi kuruyorsunuz?
8 Şubat 2018

İyi Bir Kriz Yönetim Planı İçin Nereden Başlanmalı?

BirPR ajansı

Bir durup düşünün: Günün ortasında beklenmedik bir telefon alıyorsunuz. Şirketinizin ağı bir veri ihlaliyle karşı karşıya kalmış ve binlerce müşterinin bilgileri bilgisayar korsanları tarafından erişilebilir duruma gelmiş. Tam olarak detayları bilmiyorsunuz, ama bu haber yerel haber ekibinin kulağına gitmiş ve akşam yayınlanacak haber bülteninde bu konunun ele alınacağı söyleniyor. Daha da kötüsü, bir çalışanın haberleri duyması sonrasında endişelenen müşteriler sosyal medyada konuşmaya başlamış.

Böyle bir durumda ne yapardınız? Medyadan, çalışanlarınızdan ve diğer paydaşlardan gelecek sorulara hazır mısınız? Bu durum şirketinizin itibarını nasıl etkileyecek ve bu durumu düzeltmek için nasıl harekete geçeceksiniz? Halkla ilişkiler ve pazarlamanın tüm heyecan verici yönleri arasında kriz yönetimi, ele alınacak en zorlu ve en nahoş alanlardan biridir. Ve tabi ki en kritiklerinden de biridir. Büyük ya da küçük, kâr amacı güden veya gütmeyen tüm kuruluşlar halihazırda kapsamlı bir kriz yönetim planı bulundurmalıdır. İyi bir kriz planı, kurumunuzun kazanç, güvenilirlik ve itibarını etkileyebilecek karmaşık durumların tüm yönlerini ele almada bir kılavuz görevi görecektir. Bu karmaşık durumlara iş yeri suçları ya da şiddeti gibi ciddi krizler veya bilgisayar ağının çökmesi gibi daha basit aksaklıklar da dahildir.

Bir kriz yönetim planı oluşturmak zor değildir, ancak bir miktar önsezi gerektirir. Şaşılacak sayıda şirketin kriz oluşmadan önce ellerinde bir kriz planı bulunmamaktadır ve bu durum onları işler karıştığında ya da doğru olmayan bilgiler dakikalar içinde etrafa yayıldığında savunmasız bırakır. Ne tür durumların işinizi tehlikeye sokacağını ve bu durumlara nasıl karşılık vereceğinizi düşünün. Sakin olduğunuz ve mantıklı bir şekilde düşünebileceğiniz anlarda bu senaryolar için amaçlanan mesajlar geliştirin. Acil bir durum olana kadar beklerseniz, planlar aceleye gelir ve duygusal tepkiler verebilirsiniz. Bu da hataların en çok yapıldığı noktadır.

Bir plan geliştirdikten sonra herkesin rollerini ve bir kriz durumunda atacakları ilk adımları anlamasını sağlamak için halkla ilişkiler, hukuk ve insan kaynakları ekiplerinizle birlikte çalışın. Kötü uygulanan bir plan, plansızlık kadar zarar verebilir.

Son olarak ise iyi bir kriz yönetim planı, kriz anında çalışanların ve halkın güvenliğini sağlamaya yardımcı olur. Bir sonraki adımın belli olmadığı veya hızlı bir eylemde bulunulmadığı zamanlarda, durumun ciddiyetine bağlı olarak insanlar panik yapabilir ve durumu kendi ellerine almaya çalışabilir. Bu da kendilerine veya başkalarına zarar vermelerine yol açabilir ve sizi bu durumun sorumlusu yapabilir.

Kimse kuruluşunu tehlikeye sokacak bir telefon almak istemez veya böyle bir telefon almayı beklemez. Ancak alırsanız da, bu duruma hazırlıklı olmanız gerekir. Bunu bir profesyonel sigorta poliçesi gibi düşünün. Hiçbir zaman kullanmayacağınızı umun, ancak hazırlıklı olduğunuzu bilerek huzurla uyuyun.

Comments are closed.