Dijital PR

Dijital PR, kurum ve kuruluşların internet dünyasında nasıl algılandıklarını ortaya çıkaran önemli bir çalışmayı ifade ediyor. Marka imajının korunması ve sürdürebilirliğinin sağlanması bakımından dijital PR çalışmalarına her markanın önem vermesi gerekiyor. İnternet kullanım alanlarının yaygınlaşmasıyla birlikte tüketicilerin markalarla yaşadıkları deneyimleri değişik platformlarda anlatmaları, markalara değer kazandırdığı gibi prestijlerini de sarsabiliyor.

Dijital PR, internet dünyasın konuşulan, yazılan, paylaşılan ve daha birçok şekilde yayınlanan haberlerin takibinin yapılmasını sağlıyor. Markanın sahip olduğu hakların korunmasına yönelik çalışmanın haksız eleştiriler karşısında strateji belirlemesini sağlıyor. Online itibarın olumsuz algılanması halinde kaybedilecek müşteri kitlesinin vereceği zararların telafisi maliyetli olabilir. Dolayısıyla online itibar çalışmalarının sürekli tekrarlanması icap ediyor.

Dijital PR ile sağlanacak avantajlar

Öncelikle marka hakkında çıkan haberlerin değerlendirilmesi sağlanıyor. Haksız ve iftira sadedinden yapılan haberlerin düzeltilmesine yönelik bir çalışma başlatılabiliyor. İnternet kullanıcıların marka ile yaşadıkları deneyimleri paylaşabilecekleri değişik platformlar söz konusudur. Buralarda yapılan açıklamaların hızlı şekilde tespit edilmesi gerekiyor. Böylece, yapılan yorumların geniş kitlelere ulaşmadan çözüme kavuşturulması mümkün olabilir.

Dijital PR, tüm internetin taranmasını ve marka hakkındaki tüm bilgilerin elde edilerek raporlanmasını mümkün hale getiriyor. Bu da, markanın ileriye dönük çalışmalarını daha sağlıklı bilgilerle şekillendirmesinde yardımcı oluyor. Özellikle müşteri memnuniyeti stratejilerine önemli katkılar sağlayabiliyor. Online itibarın korunmasına yönelik  çalışmaların yönlendirilmesi noktasında elde edilen verilen değerlendirilmesi doğru stratejilerin kurgulanması anlamına geliyor.

Markanın online dünyada elde ettiği itibarın kaybedilmemesi ve sürdürülmesi için dijital PR çalışmalarının kontrollü bir şekilde devam etmesi lazımdır. Bu şekilde her zaman için bir risk teşkil eden olumsuz eleştiri veya paylaşımların markaya zarar vermesi engellenebilir. Uzman ekip tarafından internet dünyasını tarayan cihazlar kullanılarak gerçekleştirilen online araştırma sırasında hiçbir detayın gözden kaçırılmaması gerekiyor.

Tüm verilerin toplanmasından sonra sınıflandırılması ve benzer eleştirilerin aynı kategoriye eklenmesi gerekiyor. Sınıflandırma sayesinde veriler çok daha kolay değerlendirilebilir. Hazırlanacak strateji de, daha kaliteli ve eksiksiz şekilde yapılabilir. Online itibar yönetimi hem karmaşık hem de sabırla işlenilmesi gereken bir konudur. Profesyonel ajansımız tarafından markaların online itibarının korunmasına yönelik en etkili çalışma modelleri uygulanıyor.